Ekologiczne ogrzewanie - stosuj już teraz!
Ekologiczne ogrzewanie - stosuj już teraz

Jako producent ekologicznych systemów grzewczych Welltherm w pełni popiera apele o odejście od paliw kopalnych - zwłaszcza (ale nie tylko) w przypadku wytwarzania ciepła w pomieszczeniach prywatnych i komercyjnych.

Inne kraje europejskie są liderami w tej dziedzinie. Dania już w 2016 roku uchwaliła zakaz stosowania nowych olejowych systemów grzewczych (źródło), a Holandia od połowy 2018 roku zakazuje instalowania gazowych systemów grzewczych w nowych budynkach (źródło). Zadziwiające jest to, że projekt ustawy w tej sprawie wyszedł od lewicowo-liberalnej partii "D66", a 95% holenderskich gospodarstw domowych jest podłączonych do sieci gazowej. Jest to niewątpliwie daleko idąca decyzja, która była przedmiotem długiej i kontrowersyjnej debaty.

Czy to w Polsce, Niemczech czy innych krajach UE od lat apeluje się do polityków o stworzenie odpowiednich warunków ramowych do wspierania Europejskiej transformacji energetycznej także w sektorze ciepłowniczym. Jednak do tej pory niewiele zostało wdrożone.  We wrześniu 2017 roku w Niemczech Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii (BMWi) dało "kosza" promocji elektrycznego ogrzewania mieszkań za pomocą grzejników na podczerwień ogólny i nie stworzyło wystarczających wymagań dotyczących finansowania tego typu ogrzewania. Powód: "Zbyt mało energii odnawialnej w miksie energii elektrycznej". Jest to zadziwiający powód, biorąc pod uwagę, że w sektorze transportu politykom nie przeszkadza fakt, że pojazdy z napędem elektrycznym mogą być ładowane prądem dowolnego pochodzenia według uznania właściciela. Nawet KfW czy BAFA nadal nie widzą potrzeby promowania elektrycznego ogrzewania mieszkań, nawet jeśli jest ono zasilane w 100% energią elektryczną wytwarzaną ekologicznie (np. dzięki własnej instalacji PV). Dla nas jest to absolutnie niezrozumiałe i zapewne dla Państwa również!

W Niemczech udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w pierwszej połowie 2019 roku wyniósł już 47% w stosunku do udziału publicznej produkcji energii elektrycznej netto, czyli miksu energii elektrycznej, która faktycznie wychodzi z gniazdka (źródło). 10 lat wcześniej udział odnawialnych źródeł energii był na poziomie zaledwie 18,5%. Stały wzrost udziału zielonej energii elektrycznej z roku na rok sprawia, że ogrzewanie elektryczne staje się bardziej istotne dla klimatu i jest jedną z najważniejszych kwestii w ogrzewaniu mieszkań. Jeśli poważnie myślimy o odejściu od paliw kopalnych, ogrzewanie elektryczne jest najlepszym rozwiązaniem. W tym względzie wielu patrzy na pompę ciepła. Ale w szczególności systemy grzewcze na podczerwień stały się w ostatnich latach poważną alternatywą. Tanie w zakupie i prawie bezobsługowe, ogrzewanie na podczerwień zdobywa punkty w bezpośrednim porównaniu z pompą ciepła i jest tym samym polecane jako technologia grzewcza bez emisji CO2. Szczególnie w mieszkaniach czynszowych ogrzewanie na podczerwień jest obecnie ekologicznym liderem.

W dokumencie "Kamienie węgielne Programu Ochrony Klimatu 2030" (źródło) rząd w zasadzie wysyła właściwe sygnały do wycofania się z produkcji ciepła z paliw kopalnych, nakładając również koszty na emisję CO2 w sektorze prywatnym, co powoduje, że gaz ziemny i ropa naftowa są droższe, a jednocześnie energia elektryczna staje się tańsza dzięki obniżeniu opłaty EEG.

Niestety, polityka z jej "kluczowymi punktami" nie spełnia oczekiwań wielu. Stowarzyszenia ekologiczne i szeroki front ekspertów klimatycznych uważają proponowane środki, zwłaszcza cenę za tonę CO2, która jest wyraźnie zbyt niska, za niewystarczające (źródło).

Zaloguj się
Submit
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia / WhatsApp 791 161 131
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl